Przyczyny występowania spektrum autyzmu (zespołu Aspergera), nie są do końca znane. Wiadomo, że zaburzenie to może mieć podłoże biologiczne, genetyczne oraz środowiskowe, ale nie zidentyfikowano jednego konkretnego czynnika, który by je wywoływał.
Oto kilka czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju spektrum autyzmu:
- Genetyka: Badania sugerują, że spektrum autyzmu może być dziedziczne, choć specyficzne geny odpowiedzialne za to zaburzenie nie zostały jeszcze jednoznacznie zidentyfikowane. Dotychczasowe badania sugerują, że jednoczesne wystąpienie uszkodzeń kilkunastu, może kilkudziesięciu genów zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia spektrum autyzmu.
- Czynniki środowiskowe: Niektóre badania sugerują, że pewne czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na substancje chemiczne w środowisku prenatalnym, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia spektrum autyzmu, choć dowody na to są ograniczone. Stwierdzono również, że niektóre wirusowe zakażenia (na przykład opryszczką) matki w określonych fazach ciąży mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia spektrum autyzmu.
- Czynniki biologiczne: Niektóre badania sugerują, że zaburzenia w rozwoju mózgu mogą przyczyniać się do powstania spektrum autyzmu. Na przykład, pewne obszary mózgu mogą rozwijać się inaczej u osób z tym zaburzeniem.
- Czynniki okołoporodowe: Niektóre badania sugerują, że komplikacje podczas porodu, takie jak niedotlenienie, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu Aspergera.