Autyzm a lęk u dziewcząt

Często mam problem, czy zachowania danej osoby są wywołane lękiem, czy objawami spektrum autyzmu. Rozróżnienie nie jest proste!

Zebrałem w tabelce podstawowe różnice.

KategoriaAutyzm u dziewczątLęk u dziewcząt
Częstość występowaniaZazwyczaj uważa się, spektrum autyzmu występuje rzadziej niż u chłopców.Lęk jest powszechnym schorzeniem u dziewcząt i chłopców.
MaskowanieDziewczęta często stosują strategie maskowania, aby ukryć trudności i dostosować się do oczekiwań społecznych.Dziewczęta z lękiem mogą unikać sytuacji, które je przerażają, ale niekoniecznie maskują swoje uczucia.
Objawy społeczneMogą wydawać się bardziej społeczne niż chłopcy z autyzmem, ale mają trudności w głębszych relacjach społecznych.Lęk może prowadzić do unikania interakcji społecznych, ale z innych powodów niż autyzm.
Objawy fizyczneUnikanie kontaktu wzrokowego, specyficzne rytuały czy zachowania.Objawy somatyczne, takie jak bóle brzucha, bóle głowy, nadmierne pocenie się.
Okoliczności występowania objawówObjawy autyzmu są zazwyczaj obecne przez cały czas.Objawy lęku mogą występować tylko w niektórych sytuacjach.
Kontakt z emocjamiOsoba ze spektrum autyzmu zazwyczaj ma problem z określeniem swoich uczuć.Osoba z lękiem zwykle wie, że się czegoś boi.
NadwrażliwościDziewczęta ze spektrum częściej mają wszelkie nadwrażliwości sensoryczne: wzrokowe, słuchowe, dotykowe, smakowe, węchowe.Zazwyczaj lękowi nie towarzyszą nadwrażliwości, ale nie jest to bezwzględną regułą.
Potrzeba samotnościDziewczęta ze spektrum najczęściej potrzebują samotności ze względu na przestymulowanie.Dziewczęta z lękiem potrzebują samotności ze względu na lęk przed ludźmi i sytuacjami społecznymi.
WspółwystępowanieAutyzm może współwystępować z lękiem i innymi schorzeniami.Lęk może współwystępować z autyzmem i innymi schorzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *