Wpływ telewizji na rozwój dziecka

Natrafiłem na badanie na temat skutków oglądania TV.
https://academic.oup.com/jpepsy/article/32/4/448/1007079

Podaję krótkie podsumowanie:
Oglądanie telewizji w wieku 1 i 3 lat pozwalało przewidzieć problemy z utrzymaniem uwagi w wieku 7 lat.
Badanie jest korelacyjne, więc nie wyjaśnia mechanizmów powstawania problemów, stwierdza tylko, że taki związek występuje.

Jak to w badaniach korelacyjnych, jest wiele pytań, na które trudno jest wprost odpowiedzieć.

Przy okazji przytoczę zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej na temat TV i dzieci.

(tłumaczenie własne)

Ogólne porady dla rodziców:

1. Ogranicz czas mediów: Ogranicz czas do nie więcej niż 1-2 godzin dziennie. Dzieci muszą bawić się, rozmawiać tobą, brać udział w jak największej liczbie aktywności.

2. Monitoruj, co oglądają. To jest szczególnie ważne dla rodziców bardzo małych dzieci. Nie pozwalaj dziecku w wieku poniżej 8 lat oglądać dowolny programów lub filmów, które zawierają znaczną przemoc.

3. Oglądaj telewizję i filmy razem z dziećmi. W ten sposób dzieci będą uczyć się waszych wartości nie wartości przekazywane przez program.

4. Dyskutuj zawartość programu z dziećmi. To się nazywa umiejętność korzystania z mediów lub mediaedukacja i seksedukacja, edukacja narkotykowa, lub zapobieganie przemocy. Każda z nich zaczyna się w domu.

5. Trzymaj telewizor z dala od sypialni dzieci. Kontrolowanie mediów także oznacza nie pozwalanie dzieciom mieć telewizorów w swoich sypialnie. Czemu? Ponieważ nie można kontrolować czasu spędzanego przed TV i nie można monitorować wyboru dziecięcych programów? I nie da się oglądać TV wspólnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: